Naslovna
Sve sadnice
Wishlist0
Redovno zaprimamo i isporučujemo narudžbe.  U ovom periodu preferiramo upite na e-mail, chat ili Messenger.

 

 

Kako posaditi i održavati kontinentalnu živicu?

Živice su svestrani elementi vrtnog dizajna koji mogu transformirati svaki prostor, dodajući privatnost, strukturu i estetsku privlačnost. Pravilno odabrane i njegovane živice ne samo da obogaćuju vizualni dojam vašeg dvorišta ili vrta, već mogu poslužiti kao prirodne barijere koje čuvaju vaš prostor od neželjenih pogleda i vremenskih uvjeta.

Na kontinentu, gdje klimatski uvjeti mogu biti varijabilni, važno je odabrati biljke koje su prilagođene specifičnim uvjetima vašeg područja. 

U nastavku ćemo razmotriti nekoliko popularnih biljaka za živice koje su pogodne za kontinentalnu klimu te ćemo dati opće smjernice za njihovu sadnju, održavanje i rezidbu.

Također, članak o mediteranskim živicama možete pročitati ovdje. 

Popularne vrste biljaka za živice na kontinentu:

1. Fotinija (Photinia x fraseri)

Fotinija je omiljena zbog svojih mladih crvenih listova koji s vremenom mijenjaju boju u tamnozelenu nijansu. Ovaj zimzeleni grm raste brzo i odlično reagira na orezivanje, što ga čini savršenim za stvaranje guste živice. Uz to, otporna je na sušu te zahtijeva malo održavanja.

Pogodna je za različite klimatske uvjete te pruža dobru zaštitu od vjetra i privatnost, čime je idealna za živu ogradu. Sorte fotinije koje rastu više (‘Red Robin‘, ‘Red Select‘, ‘Carre Rouge‘, ‘Crunchy‘ i sl.) stvaraju visoke živice, dok su manji varijeteti (‘Little Red Robin‘, ‘Chico‘ i dr.) prikladni za niske živice.

Detaljnije informacije o fotinijama pronađite u ovom članku.

2. Lovorvišnja (Prunus laurocerasus)

Lovorvišnja je vrlo popularan izbor zbog svojih velikih, tamnozelenih listova i brzog rasta. Ovaj zimzeleni grm brzo se razvija u gustu živicu koja pruža izvrsnu privatnost i zaštitu od vjetra.

Otporna je na sušu i hladnije uvjete, što je čini pogodnom za različite klimatske uvjete. Preporučuje se redovito orezivanje kako bi se održala gustoća i oblik. Idealna je za živu ogradu. 

3. Portugalska lovorvišnja (Prunus lusitanica)

Portugalska lovorvišnja slična je običnoj lovorvišnji, ali se ističe svojim crvenkastim (brončanim) stabljikama, što joj dodaje atraktivnost. Brzo raste i može formirati visoku i gustu živicu koja je idealna za stvaranje privatnosti.

Ova biljka je otpornija na sušu i može podnijeti hladnije uvjete, ali najbolje uspijeva u umjereno vlažnom tlu. Pogodna je za živu ogradu zbog svoje sposobnosti stvaranja guste i visoke zaštitne barijere.

4. Lejlandski čempres (Cupressus leylandii)

Lejlandski čempres brzo raste i formira visoke, guste živice koje su idealne za zaštitu privatnosti te kao zaštita od vjetra. Otporan je na sušu i zahtijeva minimalno održavanje, zbog čega je popularan izbor za živu ogradu.

Odlično podnosi orezivanje. Praktički nema bolesti i štetnika.

5. Tuja (Thuja occidentalis)

Tuja je popularan izbor za visoke živice zbog svog uskog, uspravnog rasta. Ovaj zimzeleni grm pruža dobru privatnost i odličnu zaštitu od vjetra. Tuja je otporna na različite klimatske uvjete i može podnijeti hladnije temperature, što je čini idealnom biljkom za živu ogradu.

Orezivanje u proljeće pomoći će u održavanju željenog oblika i gustoće. Tuja može biti podložna bolestima pa je redovno pregledavanje i tretiranje biljke važno za njeno zdravlje.

6. Šarenolisna vrba (Salix integra)

Šarenolisna vrba je poznata je po svojim atraktivnim, različitim nijansama boje lišća, uključujući ružičaste i bijele tonove. Šarenolisna vrba ima izrazitu vizualnu atraktivnost i može se saditi radi stvaranja zanimljivih i dinamičnih živica.

Brzo raste i lako se oblikuje, a najbolje uspijeva u vlažnom tlu. Redovito orezivanje pomoći će u održavanju oblika i veličine.

Članak o šarenolisnim vrbama možete pročitati ovdje. 

7. Sjajna kozokrvina (Lonicera nitida)

Lonicera nitida je kompaktna biljka koja je idealna za niske živice. Zimzeleni grm lako se oblikuje i održava uredan izgled, što ju čini pogodnom za formiranje guste i uredne ograde.

Dobro se prilagođava različitim uvjetima tla i može podnijeti hladnije temperature. Redovito orezivanje pomaže u održavanju gustoće i oblika.

8. Šimšir (Buxus sempervirens)

Šimšir je popularan za formalne živice zbog svog malog, gustog lišća i sporog rasta. Ova biljka se lako oblikuje i održava u željenom obliku, što je čini idealnom za formiranje urednih i formalnih živih ograda.

Šimšir najbolje uspijeva na dobro dreniranim tlima. Redovito orezivanje u proljeće i ljeto pomoći će u očuvanju kompaktnog izgleda.

9. Božikovina (Ilex aquifolium)

Ilex aquifolium je zimzeleni grm s nazubljenim rubovima lišća i crvenim bobicama koje se pojavljuju u zimskim mjesecima. Ova biljka pruža dobru privatnost i zaštitu od vjetra te je popularan izbor za formiranje žive ograde.

Božikovina je otporna na različite uvjete tla i može podnijeti hladnije zimske uvjete. Orezivanje u proljeće ili kasnu jesen pomaže u očuvanju gustoće i oblika.

10. Vatreni grm (Pyracantha coccinea)

Vatreni grm je poznat po svojim bodljikavim granama i živopisnim bobicama koje dolaze u crvenim, narančastim ili žutim tonovima. Ova biljka je izvrsna za stvaranje neprobojnih živica i može se koristiti za stvaranje zaštite od nepoželjnih posjetitelja.

Vatreni grm se dobro prilagođava različitim uvjetima tla i može podnijeti hladnije temperature. Orezivanje pomaže u održavanju oblika i gustoće.

11. Kalina (Ligustrum ovalifolium)

Kalina obična je poznata po svojem brzom rastu i jednostavnom oblikovanju. Ovaj grm formira gustu živicu koja se lako prilagođava orezivanju, čime je idealna za stvaranje guste i visoke žive ograde.

Kalina tvori male bijele cvjetove koji dodaju poseban estetski element živici. Kalina se dobro prilagođava različitim vrstama tla.

12. Forzicija (Forsythia x intermedia)

Forzicija je poznata po svojim živopisnim žutim cvjetovima koji se pojavljuju u proljeće, čime donosi živost boja u vaše dvorište. Ova brzorastuća biljka lako se oblikuje i stvara gustu živicu, što je čini idealnim izborom za žive ograde.

Forzicija najbolje uspijeva u sunčanim ili djelomično zasjenjenim područjima i može podnijeti hladnije temperature. Orezivanje nakon cvatnje pomaže u očuvanju oblika.

13. Tisa (Taxus baccata)

Tisa je zimzeleni grm ili drvo poznat po svojoj gustoći i izdržljivosti. Njeno tamnozeleno lišće i sposobnost da podnosi različite uvjete tla čine je idealnom za formalne živice, poglavito na sjenovitim pozicijama.

Tisa je spororastuća i lako se oblikuje, pružajući gustu i elegantnu barijeru. Redovito orezivanje pomaže u održavanju kompaktnog izgleda i željenog oblika.

Opća pravila za sadnju, održavanje i rezidbu živica

Prilikom sadnje živica, važno je odabrati odgovarajuće mjesto koje odgovara specifičnim potrebama svake biljke. Većina živica najbolje raste na sunčanim ili djelomično zasjenjenim lokacijama s dobro dreniranim tlom bogatim organskim materijalima. Razmak između biljaka treba biti prilagođen vrsti i željenoj gustoći živice, obično od 60 cm do 1 metar, kako bi se omogućio pravilan rast i razvoj.

Održavanje živice uključuje redovito zalijevanje, osobito u sušnim razdobljima te osiguranje da tlo ostane umjereno vlažno. Povremeno gnojenje s uravnoteženim gnojivom može potaknuti zdrav rast i cvatnju biljaka.

Za pravilno održavanje živice, ključno je redovito orezivanje kako bi se očuvala njezina forma i gustoća. Ovisno o vrsti biljke, rezidba može uključivati oblikovanje, prorjeđivanje ili uklanjanje suhih i mrtvih grana. Većina živica zahtijeva orezivanje u proljeće ili odmah nakon cvatnje, ovisno o specifičnim potrebama.

Članak o živicama pogodnim za mediteransko podneblje možete pročitati ovdje.

Na vrh
Proizvod je dodan u košaricu