Naslovna
Sve sadnice
Wishlist0
Redovno zaprimamo i isporučujemo narudžbe.  U ovom periodu preferiramo upite na e-mail, chat ili Messenger.

 

 

Mediteranska živica pruža izvrsnu osnovu za stvaranje prirodne barijere u vašem dvorištu ili vrtu koja će vam osigurati privatnost i zaštitu, dok istovremeno unosi ugođaj Mediterana.

Ispravnim odabirom biljaka biljaka možete postići živicu koja je otporna na sušu, vjetar i posolicu (slano tlo), uz minimalnu potrebu za održavanjem. 

U nastavku vam donosimo pregled najboljih biljaka za mediteranske živice, uz korisne savjete za njihovu sadnju i njegu.

Članak o živicama pogodnim za kontinent možete pročitati ovdje

Najpopularnije vrste za mediteransku živicu:

1. Pitospora (Pittosporum tobira)

Pitospora je zimzeleni grm s gustim, sjajnim lišćem koje je često šareno. Otporna je na sušu i vjetar, što je čini idealnom za mediteranske vrtove, posebno u obalnim područjima. Pitospora cvjeta u proljeće, proizvodeći sitne, mirisne bijele cvjetove.

2. Fotinija (Photinia x fraseri)

Fotinija je popularna zbog svojih sjajnih crvenih mladih listova koji postupno prelaze u tamnozelenu boju. Ovaj zimzeleni grm brzo raste i dobro podnosi rezidbu, pa je odličan izbor za formiranje guste živice. Fotinija je također otporna na sušu i zahtijeva minimalno održavanje.

Sorte fotinija uobičajenog rasta (‘Red Robin‘, ‘Red Select‘, ‘Carre Rouge‘, ‘Crunchy‘ i sl.)  pogodne su za visoku živicu, dok su kompaktni varijeteti (‘Little Red Robin‘, ‘Chico‘ i dr.) pogodni za nisku živicu.

Više o fotinijama pročitajte u članku ovdje.

3. Lovorvišnja (Prunus laurocerasus)

Lovorvišnja je zimzeleni grm s velikim, sjajnim, tamnozelenim listovima. Brzo raste i lako se oblikuje, što je čini idealnom za živice koje trebaju pružiti privatnost. Lovorvišnja je otporna na razne uvjete, uključujući sušu.

4. Lovor (Laurus nobilis)

Lovor je klasična biljka mediteranskog kraja, poznata po svojim aromatičnim listovima koji se koriste u kulinarstvu. Lovor je vrlo otporan na sušu, podnosi jake rezidbe i može narasti u visoku, gustu živicu koja pruža izvrsnu zaštitu i privatnost.

5. Portugalska lovorvišnja (Prunus lusitanica)

Portugalska lovorvišnja slična je običnoj lovorvišnji, ali ima sitnije listove i tamnocrvene peteljke, što joj daje dodatnu estetsku vrijednost. Ovaj grm (manje stablo) je također vrlo otporan i brzo raste, što ga čini odličnim izborom za živicu u mediteranskom vrtu.

6. Lejlandski čempres (Cupressus x leylandii)

Lejlandski čempres je hibridna vrsta koja brzo raste i može narasti u visoku, gustu živicu u relativno kratkom vremenu. Ovaj čempres je izuzetno otporan na sušu i vjetar, što ga čini idealnim za mediteransku klimu.

7. Ružmarin (Rosmarinus officinalis)

Ružmarin je odlična opcija za mediteransku živicu, zahvaljujući svojoj otpornosti na sušu i aromatičnim listovima koji pružaju dodatni ugođaj vašem vrtu. Ovaj zimzeleni grm može narasti do visine od 1 do 2 metra, što ga čini pogodnim za niske do srednje visoke živice. Ružmarin najbolje uspijeva na sunčanim mjestima s dobro dreniranim tlom, što ga čini idealnim izborom za mediteransku klimu.

8. Maslina (Olea europaea)

Maslina je klasična mediteranska biljka, cijenjena zbog svojih sivozelenih listova i dugovječnost. Iako sporije raste, maslina stvara prekrasnu i dugotrajnu živicu koja je otporna na sušu, vjetar i slano tlo. Osim estetske vrijednosti, maslina daje i plodove.

9. Oleander (Nerium oleander)

Oleander je jedan od najpoznatijih mediteranskih grmova, s lijepim cvjetovima u različitim bojama. Otporan je na sušu, dobro podnosi slano tlo i zahtijeva minimalno održavanje, što ga čini idealnim za sunčane, suhe položaje.

10. Bugenvilija (Bougainvillea)

Bugenvilija je penjačica koja se može koristiti za stvaranje živice, ako se redovito orezuje. Njeni šareni cvjetovi dolaze u raznim bojama i unose živost u svaki vrt. Bugenvilija je otporna na sušu, ali zahtijeva sunčano mjesto i dobro drenirano tlo.

Sorta ‘Bougainvillea glabra’ je često korištena za živice jer ima gušću strukturu i dobro podnosi orezivanje. Također, ‘Bougainvillea spectabilis’ može biti pogodna za ovu namjenu, ali zbog njezine snažne prirode rasta, možda će zahtijevati više održavanja.

11. Mirta (Myrtus communis)

Mirta je zimzeleni grm s malim, tamnozelenim listovima i sitnim, bijelim cvjetovima koji cvjetaju u ljeto. Otporna je na sušu i može se koristiti za niske do srednje visoke živice. Mirta je također simbol čistoće i ljubavi u mediteranskoj kulturi.

13. Tamaris (Tamarix spp.)

Tamaris je izuzetno otporan grm, posebno pogodan za obalne živice zbog svoje sposobnosti da izdrži slano tlo i posolicu. Formira živicu s laganim, prozračnim izgledom zahvaljujući svojim perjastim grančicama i sitnim ružičastim ili bijelim cvjetovima. Ova biljka zahtijeva minimalno održavanje, što je čini praktičnim izborom za vrtove uz obalu. Redovito orezivanje može pomoći u održavanju željenog oblika i gustoće živice, ali općenito, tamaris je vrlo jednostavan za njegu.

14. Lemprika / Crna udikovina (Viburnum tinus)

Viburnum tinus je zimzeleni grm koji nudi stalnu zelenu pozadinu tijekom cijele godine. Otporan je na sušu i slano tlo, čime je pogodan za mediteranske i obalne vrtove. Cvjeta s malim bijelim ili ružičastim cvjetovima u zimskim mjesecima, dodajući boju i teksturu vašoj živici. Idealan je za područja s blagim zimama.

Opća pravila za sadnju, održavanje i rezidbu živica

Za uspješno formiranje živice, odaberite sunčano mjesto s dobro dreniranim tlom. Razmak između biljaka treba biti dovoljno velik da omogući njihov pravilan rast, ali dovoljno mali da se formira gusta živica. Za mediteranske živice, razmak se obično kreće između 50 i 100 cm, ovisno o vrsti biljke i željenoj gustoći.

Zalijevanje je ključno u prvim godinama nakon sadnje kako bi se biljke dobro ukorijenile. Nakon što se biljke uspostave, većina njih postaje otpornija na sušu. Redovito gnojenje organskim gnojivima u proljeće pomoći će biljkama da ostanu zdrave i bujne tijekom godine.

Rezidba je važna za očuvanje željenog oblika i gustoće živice. Najbolje je orezivati nakon cvatnje ili u rano proljeće, ovisno o vrsti biljke. Redovito uklanjanje suhog ili oštećenog lišća također doprinosi zdravlju živice.

Zaključno o mediteranskim živicama

Mediteranske živice savršeno kombiniraju funkcionalnost i estetiku, unoseći u vaš vrt pravu dozu praktičnosti i stila. Bilo da se odlučite za robusnu lovorvišnju, elegantnu pitosporu, maslinu ili živahnu bugenviliju, svaka biljka donosi svoje specifične prednosti i karakteristike. Uz pravi izbor i dosljednu njegu, možete izgraditi dugotrajan i atraktivan vizualni element u vrtu koji će vam obogatiti i uljepšavati ugođaj kroz godine.

Članak o živicama pogodnim za kontinent možete pročitati ovdje.

Na vrh
Proizvod je dodan u košaricu